Germanfest 15K

Overall Finish List

April 27, 2008



Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Kiplimo Chemirmir Dallas TX

722

24

1 ELITE

53:56.25

53:57.00

00:00.75

5:48/M

2

Franscisco Lavariega

738

28

2 ELITE

54:55.50

54:56.00

00:00.50

5:54/M

3

Juan Jose Cruz

740

40

3 ELITE

56:06.35

56:07.00

00:00.65

6:02/M

4

Jeff Burrows Richardson TX

661

36

1 M 35-39

56:25.70

56:27.00

00:01.30

6:04/M

5

Jon Korte Grapevine TX

259

42

1 Master

57:01.70

57:05.00

00:03.30

6:08/M

6

Ezekial Rocha Irving TX

882

41

2 Master

58:25.00

58:25.00

6:17/M

7

Sean Fleskes Dallas TX

587

42

3 Master

1:00:06.90

1:00:08.00

00:01.10

6:28/M

8

Mike Murray

958

32

1 M 30-34

1:00:16.65

1:00:19.00

00:02.35

6:29/M

9

Toby Linder

859

43

1 M 40-44

1:00:50.85

1:00:53.00

00:02.15

6:32/M

10

Johnny Green Muenster TX

759

18

1 M 14-19

1:01:35.30

1:01:39.00

00:03.70

6:37/M

11

Norman Blade

724

47

1 M 45-49

1:01:57.90

1:02:01.00

00:03.10

6:40/M

12

Colin Lasch Lewisville TX

271

27

1 M 25-29

1:02:13.65

1:02:16.00

00:02.35

6:41/M

13

David Potter

975

49

2 M 45-49

1:02:15.95

1:02:19.00

00:03.05

6:42/M

14

Ryan Hess

899

21

1 M 20-24

1:03:14.30

1:03:15.00

00:00.70

6:48/M

15

Dennis Cumbie Ardmore OK

854

51

1 M 50-54

1:03:27.00

1:03:33.00

00:06.00

6:49/M

16

Terry Johnson Archer City TX

236

41

2 M 40-44

1:03:33.80

1:03:35.00

00:01.20

6:50/M

17

Matt Dieter Lindsay TX

125

16

2 M 14-19

1:03:34.20

1:03:40.00

00:05.80

6:50/M

18

Unknown Partic. 726

726

1 M 0- 0

1:03:44.90

1:03:46.00

00:01.10

6:51/M

19

Glen MacKie

1044

46

3 M 45-49

1:04:31.35

1:04:35.00

00:03.65

6:56/M

20

Mark Olateju Rowlett TX

621

46

4 M 45-49

1:05:50.20

1:05:54.00

00:03.80

7:05/M

21

John Cooley Plano TX

101

44

3 M 40-44

1:05:56.10

1:05:59.00

00:02.90

7:05/M

22

Scott Parker Wichita Falls TX

375

45

5 M 45-49

1:07:03.30

1:07:11.00

00:07.70

7:13/M

23

Rachel Harp Hurst TX

878

24

1 ELITE

1:07:12.00

1:07:12.00

7:14/M

24

Gus Kirby Lewisville TX

504

55

1 M 55-59

1:07:24.40

1:07:27.00

00:02.60

7:15/M

25

Paco Monjaras

567

50

2 M 50-54

1:07:32.00

1:07:32.00

7:16/M

26

David Cromer Dallas TX

591

61

1 M 60-64

1:07:42.15

1:07:44.00

00:01.85

7:17/M

27

Gerry Feldhake

827

52

3 M 50-54

1:07:45.00

1:07:49.00

00:04.00

7:17/M

28

David Bartscher Flower Mound TX

508

36

2 M 35-39

1:07:50.40

1:07:56.00

00:05.60

7:18/M

29

Robert Benson Dallas TX

34

58

2 M 55-59

1:07:57.50

1:08:00.00

00:02.50

7:18/M

30

Ashleigh McAuliffe Sanger TX

301

26

2 ELITE

1:08:19.80

1:08:44.00

00:24.20

7:21/M

31

Mark Roman Carrollton TX

412

54

4 M 50-54

1:08:25.85

1:08:28.00

00:02.15

7:21/M

32

Timothy Oberholzer Dallas TX

363

34

2 M 30-34

1:08:43.85

1:09:08.00

00:24.15

7:23/M

33

Kristi Wynne Euless TX

692

40

3 ELITE

1:08:45.00

1:08:45.00

7:24/M

34

David Cabral Fort Worth TX

890

47

6 M 45-49

1:09:03.20

1:09:05.00

00:01.80

7:25/M

35

Thomas Aaberg Alvord TX

599

36

3 M 35-39

1:09:48.60

1:09:53.00

00:04.40

7:30/M

36

Zach Esch

943

15

3 M 14-19

1:09:55.50

1:09:59.00

00:03.50

7:31/M

37

Jason Kibbee

826

30

3 M 30-34

1:10:12.30

1:10:17.00

00:04.70

7:33/M

38

Laura McCreary Azle TX

306

37

1 F 35-39

1:10:14.80

1:10:19.00

00:04.20

7:33/M

39

Ricardo Garza Dallas TX

728

53

5 M 50-54

1:10:43.20

1:10:44.00

00:00.80

7:36/M

40

Dustin Conniff North Richland Hills TX

97

32

4 M 30-34

1:11:00.00

1:11:00.00

7:38/M

41

Michael Korrie Plano TX

258

48

7 M 45-49

1:11:34.70

1:11:39.00

00:04.30

7:42/M

42

Jennfier Dean Dallas TX

588

29

1 F 25-29

1:11:39.00

1:11:39.00

7:42/M

43

Jose Rico Wichita Falls TX

582

51

6 M 50-54

1:11:46.20

1:11:51.00

00:04.80

7:43/M

44

Richard Greene Aubrey TX

842

30

5 M 30-34

1:11:49.50

1:11:52.00

00:02.50

7:43/M

45

Teresa Bartnicki Fort Worth TX

1037

34

1 F 30-34

1:12:00.35

1:12:08.00

00:07.65

7:45/M

46

Andy Beach Dallas TX

624

50

7 M 50-54

1:12:16.30

1:12:20.00

00:03.70

7:46/M

47

Clint Bolen Frisco TX

659

43

4 M 40-44

1:12:32.00

1:12:32.00

7:48/M

48

Douglas Peterson Richardson TX

639

38

4 M 35-39

1:12:38.30

1:12:52.00

00:13.70

7:49/M

49

Julie Burns

581

34

2 F 30-34

1:12:44.85

1:12:56.00

00:11.15

7:49/M

50

Tom Conlon Dallas TX

96

55

3 M 55-59

1:13:20.00

1:13:24.00

00:04.00

7:53/M

51

Shirley Gibbs Lindsay TX

749

40

1 Master

1:13:36.00

1:13:41.00

00:05.00

7:55/M

52

Ken Johnson Denton TX

911

46

8 M 45-49

1:13:54.00

1:13:54.00

7:57/M

53

Janet Fuller Grapevine TX

936

36

2 F 35-39

1:14:11.50

1:14:18.00

00:06.50

7:59/M

54

John McCoul Sherman TX

305

48

9 M 45-49

1:14:18.35

1:14:23.00

00:04.65

7:59/M

55

Roger Hale Sherman TX

1003

51

8 M 50-54

1:14:18.60

1:14:23.00

00:04.40

7:59/M

56

Kevin Curran Denton TX

111

14

4 M 14-19

1:14:45.75

1:14:47.00

00:01.25

8:02/M

57

Tony Symanovich Arlington TX

453

58

4 M 55-59

1:14:48.90

1:14:55.00

00:06.10

8:03/M

58

Sarah Brunk Ardmore OK

59

20

1 F 20-24

1:14:53.60

1:15:06.00

00:12.40

8:03/M

59

Jacob Jones Azle TX

241

25

2 M 25-29

1:14:56.30

1:15:11.00

00:14.70

8:03/M

60

Donald Norman Burleson TX

668

42

5 M 40-44

1:15:11.10

1:15:21.00

00:09.90

8:05/M

61

John Ross Fort Worth TX

414

60

2 M 60-64

1:15:22.10

1:15:30.00

00:07.90

8:06/M

62

Bill Blackburn Van Alstyne TX

38

69

1 M 65-69

1:15:51.90

1:15:55.00

00:03.10

8:09/M

63

Sean Centilli Irving TX

86

23

2 M 20-24

1:15:54.70

1:16:08.00

00:13.30

8:10/M

64

Keith Dieter Gainesville TX

761

22

3 M 20-24

1:16:00.15

1:16:06.00

00:05.85

8:10/M

65

Ray Sedge Muenster TX

425

52

9 M 50-54

1:16:23.75

1:16:29.00

00:05.25

8:13/M

66

Kate Herd

1006

21

2 F 20-24

1:16:26.75

1:17:00.00

00:33.25

8:13/M

67

Lisa Marx Irving TX

297

23

3 F 20-24

1:16:55.50

1:17:08.00

00:12.50

8:16/M

68

Brandon Smith Mansfield TX

431

15

5 M 14-19

1:17:29.80

1:17:32.00

00:02.20

8:20/M

69

Tim Kraft Richardson TX

543

53

10 M 50-54

1:17:35.10

1:17:53.00

00:17.90

8:21/M

70

Tamara Ogle Benbrook TX

721

38

3 F 35-39

1:17:58.10

1:18:04.00

00:05.90

8:23/M

71

Bobby Folson

942

33

6 M 30-34

1:18:00.85

1:18:21.00

00:20.15

8:23/M

72

Deborah Laude Plano TX

568

28

2 F 25-29

1:18:02.50

1:18:19.00

00:16.50

8:23/M

73

Kevin Brooks

549

50

11 M 50-54

1:18:08.50

1:18:17.00

00:08.50

8:24/M

74

Brian Flowers

732

37

5 M 35-39

1:18:43.55

1:19:13.00

00:29.45

8:28/M

75

Linda Odera Denton TX

367

27

3 F 25-29

1:19:05.50

1:19:09.00

00:03.50

8:30/M

76

Daryle Evans Denton TX

611

40

6 M 40-44

1:19:08.95

1:19:18.00

00:09.05

8:31/M

77

Shellie Herr Denton TX

202

17

1 F 14-19

1:19:28.80

1:19:37.00

00:08.20

8:33/M

78

Tom Peoples

720

40

7 M 40-44

1:19:34.65

1:19:57.00

00:22.35

8:33/M

79

Pete Thomas McKinney TX

459

41

8 M 40-44

1:19:50.05

1:20:06.00

00:15.95

8:35/M

80

Christy Richburg Flint TX

768

40

2 Master

1:19:50.10

1:19:55.00

00:04.90

8:35/M

81

Franz Klutschkowski Gainesville TX

579

62

3 M 60-64

1:19:52.40

1:20:02.00

00:09.60

8:35/M

82

Walter Nicks Arlington TX

981

55

5 M 55-59

1:19:56.35

1:20:08.00

00:11.65

8:36/M

83

Adam Linscomb McKinney TX

850

28

3 M 25-29

1:20:14.40

1:20:24.00

00:09.60

8:38/M

84

George Luke Carrollton TX

521

49

10 M 45-49

1:20:22.20

1:20:43.00

00:20.80

8:38/M

85

Erin Luke Sanger TX

283

27

4 F 25-29

1:20:35.00

1:20:35.00

8:40/M

86

Robert Danielson Richardson TX

835

60

4 M 60-64

1:20:40.45

1:20:49.00

00:08.55

8:40/M

87

Alex Walford Corinth TX

484

16

6 M 14-19

1:20:41.30

1:20:49.00

00:07.70

8:41/M

88

Robert Pike

1032

50

12 M 50-54

1:20:46.45

1:21:05.00

00:18.55

8:41/M

89

Rick Smith Mansfield TX

436

59

6 M 55-59

1:21:11.00

1:21:11.00

8:44/M

90

Fred McMurdy Plano TX

889

50

13 M 50-54

1:21:12.70

1:21:38.00

00:25.30

8:44/M

91

Kathy Olson Largo FL

369

47

3 Master

1:21:22.45

1:21:28.00

00:05.55

8:45/M

92

Clair Volding Corinth TX

479

43

1 F 40-44

1:21:23.80

1:21:29.00

00:05.20

8:45/M

93

Paul Skillestad Frisco TX

660

48

11 M 45-49

1:21:26.55

1:21:36.00

00:09.45

8:45/M

94

Carlos Vigil Seagoville TX

476

59

7 M 55-59

1:21:50.75

1:21:56.00

00:05.25

8:48/M

95

Wendy Ulrich

594

37

4 F 35-39

1:22:01.40

1:22:34.00

00:32.60

8:49/M

96

Rowan McFarland Carrollton TX

311

45

12 M 45-49

1:22:06.95

1:22:39.00

00:32.05

8:50/M

97

Mike Valencia Mesquite TX

473

58

8 M 55-59

1:22:10.95

1:22:15.00

00:04.05

8:50/M

98

Martha Jensen Pilot Point TX

229

35

5 F 35-39

1:22:16.55

1:22:36.00

00:19.45

8:51/M

99

Michael Boren Frisco TX

838

18

7 M 14-19

1:22:43.40

1:23:06.00

00:22.60

8:54/M

100

Angie Maffey Denton TX

286

49

1 F 45-49

1:22:44.30

1:22:49.00

00:04.70

8:54/M

 

Place

Name City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

101

Eugene Alcala Corinth TX

13

47

13 M 45-49

1:22:59.90

1:23:05.00

00:05.10

8:55/M

102

Tamara Cathey Denison TX

85

60

1 F 60-64

1:23:16.85

1:23:34.00

00:17.15

8:57/M

103

Warren Thompson Irving TX

462

31

7 M 30-34

1:23:25.00

1:24:13.00

00:48.00

8:58/M

104

William Wilson Plano TX

645

57

9 M 55-59

1:23:32.35

1:24:04.00

00:31.65

8:59/M

105

Jesse Nevarez Keller TX

351

49

14 M 45-49

1:23:33.80

1:23:45.00

00:11.20

8:59/M

106

Dan Tran Irving TX

466

42

9 M 40-44

1:23:53.80

1:24:44.00

00:50.20

9:01/M

107

Ellen Pettersen Sherman TX

986

17

2 F 14-19

1:24:10.40

1:24:20.00

00:09.60

9:03/M

108

Sharon Haney Flower Mound TX

181

49

2 F 45-49

1:24:11.00

1:24:39.00

00:28.00

9:03/M

109

Neil Sobol Grapevine TX

442

45

15 M 45-49

1:24:34.25

1:25:23.00

00:48.75

9:06/M

110

Chip Bubela

697

26

4 M 25-29

1:25:19.55

1:25:46.00

00:26.45

9:10/M

111

Paris Clanton Burkburnett TX

88

59

10 M 55-59

1:25:55.90

1:26:00.00

00:04.10

9:14/M

112

Cindy Melder Dallas TX

976

46

3 F 45-49

1:25:58.40

1:26:14.00

00:15.60

9:15/M

113

Ginna Getto Dallas TX

164

48

4 F 45-49

1:25:59.75

1:26:15.00

00:15.25

9:15/M

114

Teresa Linder Dallas TX

857

47

5 F 45-49

1:26:00.35

1:26:16.00

00:15.65

9:15/M

115

Paul Porter Midland TX

391

41

10 M 40-44

1:26:13.20

1:26:28.00

00:14.80

9:16/M

116

Angela Earle Krum TX

128

31

3 F 30-34

1:26:20.55

1:26:54.00

00:33.45

9:17/M

117

Doris Lodics Arlington TX

992

55

1 F 55-59

1:26:37.00

1:26:37.00

9:19/M

118

Kristen Scherer Little Elm TX

419

25

5 F 25-29

1:26:40.90

1:26:58.00

00:17.10

9:19/M

119

Darin Fredde Flower Mound TX

152

40

11 M 40-44

1:26:46.40

1:27:10.00

00:23.60

9:20/M

120

Denise Heidelmeier Fort Worth TX

723

45

6 F 45-49

1:26:53.45

1:27:13.00

00:19.55

9:21/M

121

Megan Lowder Savannah TX

282

27

6 F 25-29

1:27:26.65

1:28:19.00

00:52.35

9:24/M

122

Veronica Kibbee Anna TX

245

28

7 F 25-29

1:27:28.10

1:27:33.00

00:04.90

9:24/M

123

Robert Gottfried Grapevine TX

175

40

12 M 40-44

1:28:50.65

1:29:31.00

00:40.35

9:33/M

124

Merilyn Campbell Reno TX

78

11

1 F 1-13

1:28:55.80

1:29:07.00

00:11.20

9:34/M

125

Corey Campbell Reno TX

74

41

13 M 40-44

1:28:58.90

1:29:12.00

00:13.10

9:34/M

126

Karla McFarland Carrollton TX

309

46

7 F 45-49

1:30:18.00

1:30:50.00

00:32.00

9:43/M

127

Van Hogle Roanoke TX

209

52

14 M 50-54

1:30:25.20

1:30:37.00

00:11.80

9:43/M

128

Gary Brummett Carrollton TX

57

57

11 M 55-59

1:30:25.90

1:30:36.00

00:10.10

9:43/M

129

Kevin Clement Pottsboro TX

92

19

8 M 14-19

1:30:26.60

1:31:12.00

00:45.40

9:43/M

130

Carrie Turbeville Lindsay TX

468

29

8 F 25-29

1:30:27.70

1:30:37.00

00:09.30

9:44/M

131

Amy Hermes Gainesville TX

196

34

4 F 30-34

1:30:27.85

1:30:37.00

00:09.15

9:44/M

132

Chase Johnson

620

24

4 M 20-24

1:31:26.10

1:31:40.00

00:13.90

9:50/M

133

Kelly Folsom Denton TX

869

33

5 F 30-34

1:31:30.20

1:31:51.00

00:20.80

9:50/M

134

Rachel Monhollon

1004

44

2 F 40-44

1:31:43.40

1:31:50.00

00:06.60

9:52/M

135

Gaines Miller Dallas TX

327

67

2 M 65-69

1:31:53.00

1:32:02.00

00:09.00

9:53/M

136

Shawn Krogsgaard Keller TX

260

35

6 M 35-39

1:32:28.85

1:33:04.00

00:35.15

9:57/M

137

Joanne Leatherwood Nocona TX

275

50

1 F 50-54

1:32:29.00

1:32:39.00

00:10.00

9:57/M

138

Meghan Crouch Haslet TX

106

27

9 F 25-29

1:32:33.90

1:33:30.00

00:56.10

9:57/M

139

Michael Smith Lakewood Village TX

858

45

16 M 45-49

1:32:47.40

1:33:02.00

00:14.60

9:59/M

140

Jeffery Mc Kinzie Bolivar TX

299

41

14 M 40-44

1:32:48.05

1:33:02.00

00:13.95

9:59/M

141

Rita Hunter

876

49

8 F 45-49

1:33:10.00

1:33:18.00

00:08.00

10:01/M

142

Sara Bell Gainesville TX

33

53

2 F 50-54

1:33:26.65

1:33:41.00

00:14.35

10:03/M

143

Carol Murray Fort Worth TX

918

48

9 F 45-49

1:33:57.20

1:34:17.00

00:19.80

10:06/M

144

Lillie Van Meter Euless TX

474

41

3 F 40-44

1:33:58.30

1:34:28.00

00:29.70

10:06/M

145

Maggie Dickens Denton TX

124

34

6 F 30-34

1:33:58.60

1:34:49.00

00:50.40

10:06/M

146

Cynthia Gokoo Lewisville TX

171

52

3 F 50-54

1:35:11.30

1:35:18.00

00:06.70

10:14/M

147

Marc Brown Denton TX

573

57

12 M 55-59

1:35:22.95

1:35:45.00

00:22.05

10:15/M

148

Debbie Osborn Wichita Falls TX

370

50

4 F 50-54

1:35:45.00

1:35:59.00

00:14.00

10:18/M

149

Patrick Abbott Marietta HI

10

68

3 M 65-69

1:37:35.85

1:37:46.00

00:10.15

10:30/M

150

John Meredith Denton TX

318

37

7 M 35-39

1:39:44.60

1:40:15.00

00:30.40

10:43/M

151

Brain Lewis Corinth TX

998

42

15 M 40-44

1:39:49.90

1:40:21.00

00:31.10

10:44/M

152

William Devine Argyle TX

982

52

15 M 50-54

1:39:51.35

1:40:21.00

00:29.65

10:44/M

153

Daniel Duryea Denton TX

997

21

5 M 20-24

1:39:51.90

1:40:21.00

00:29.10

10:44/M

154

Linda Hernandez Arlington TX

197

53

5 F 50-54

1:40:07.80

1:40:16.00

00:08.20

10:46/M

155

Cherie Pemberton Flower Mound TX

380

49

10 F 45-49

1:41:13.10

1:41:47.00

00:33.90

10:53/M

156

William Mehl Lewisville TX

316

34

8 M 30-34

1:42:04.80

1:42:38.00

00:33.20

10:58/M

157

Laurie Espinoza Flower Mound TX

853

26

10 F 25-29

1:45:11.85

1:45:45.00

00:33.15

11:19/M

158

Gene Brock Arlington TX

51

80

1 M 80-99

1:45:21.35

1:45:26.00

00:04.65

11:20/M

159

Gregg Hunter

884

42

16 M 40-44

1:45:40.85

1:45:50.00

00:09.15

11:22/M

160

Lyn Campbell Reno TX

76

43

4 F 40-44

1:45:45.55

1:45:59.00

00:13.45

11:22/M

161

David Boren Frisco TX

44

50

16 M 50-54

1:45:58.80

1:46:21.00

00:22.20

11:24/M

162

Karen Riddle Wichita Falls TX

406

55

2 F 55-59

1:46:05.50

1:46:32.00

00:26.50

11:24/M

163

Tina Mehl Lewisville TX

315

34

7 F 30-34

1:47:01.20

1:47:34.00

00:32.80

11:30/M

164

Rudeene Nevarez Keller TX

352

46

11 F 45-49

1:47:07.25

1:47:36.00

00:28.75

11:31/M

165

Kathy Hodges Benbrook TX

208

54

6 F 50-54

1:47:11.10

1:47:39.00

00:27.90

11:32/M

166

Doug Hagan

973

63

5 M 60-64

1:48:21.80

1:48:43.00

00:21.20

11:39/M

167

Colleen Hagen Denton TX

974

58

3 F 55-59

1:48:22.65

1:48:43.00

00:20.35

11:39/M

168

John Forsyth Corinth TX

150

50

17 M 50-54

1:48:24.40

1:48:29.00

00:04.60

11:39/M

169

Dee Kaminski Bastrop TX

945

62

2 F 60-64

1:49:29.70

1:49:41.00

00:11.30

11:46/M

170

Mat Matthews Gainesville TX

792

73

1 M 70-74

1:54:42.30

1:55:04.00

00:21.70

12:20/M

171

Chris Wood Grapevine TX

688

40

5 F 40-44

1:57:17.60

1:57:27.00

00:09.40

12:37/M

172

Rachel Frazier Roanoke TX

151

34

8 F 30-34

1:58:17.60

1:58:45.00

00:27.40

12:43/M

173

Laura Dieter Lindsay TX

760

36

6 F 35-39

2:03:28.25

2:04:11.00

00:42.75

13:17/M

174

Bethany Schully Lindsay TX

424

35

7 F 35-39

2:03:29.90

2:04:12.00

00:42.10

13:17/M

175

Carmen Flores

727

61

3 F 60-64

2:05:55.00

2:06:11.00

00:16.00

13:32/M

176

Melody Borger Azle TX

46

38

8 F 35-39

2:18:50.30

2:19:13.00

00:22.70

14:56/M

177

Brigette Powers Hurst TX

394

44

6 F 40-44

2:18:50.55

2:19:13.00

00:22.45

14:56/M